Bývanie v roku 2048

Rok 2048.

Ľudstvo napreduje, mestá rastú, znečisťuje sa ovzdušie a prostredie v ktorom žijeme, kvalita stravy klesá…

Prečo rok 2048? V tomto roku by som mal oslavovať svoje 50-té narodeniny a chcel som si vytvoriť interiér na mieru. Víziou môjho projektu bolo uzavrieť sa do priestoru, v ktorom budem so svojou rodinou v bezpečí pred neustále sa zrýchľujúcim životom. Je to priestor odtrhnutý od mesta a bežného života, oáza pokoja. Exteriér v interiéri.

Tento projekt bývania v budúcnosti by nás mal vrátiť paradoxne do minulosti, kedy sme si ovocie a zeleninu pestovali sami, čo je v dnešnej dobe už tabu. Pôdu, v ktorej bude možné pestovať plodiny som schoval do kupolky, ktorá moju pôdu ochráni pred prachom, chladom, teplom, vetrom, pred všetkými klimatickými zmenami a nebezpečenstvami.

Najväčšou výhodou je, že pestovanie je možné celoročne, bez ohľadu na ročné obdobie. Bývanie v tejto kupolke je prispôsobené priestoru tak, aby som mohol využiť maximálnu možnú plochu na pestovanie plodín. Na spodnom podlaží sa nachádza kuchyňa s veľkou chladničkou, mraziakmi a kompostermi. Horné podlažie slúži na oddych a hygienu.

Celý pôdorys je kruhového charakteru ladený do jasnej bielej a svetlého dreva pre ešte silnejší pocit vzdušnosti.

Stĺpy, ktoré nesú celé horné podlažie zároveň slúžia aj ako svetlo-nosiče.

Konštrukciu kupolky tvoria poloblúkové ramená, medzi ktorými sa nachádza fólia Etfe. Transparentná fólia Etfe je materiál s vynikajúcimi vlastnosťami, predurčený
k efektívnemu alternatívnemu riešeniu zasklených fasád a striech, kde by kvôli hmotnosti a bezpečnosti veľkých plôch nemohlo byť sklo použité. Zároveň je to aj perfektný tepelný izolant. Na povrchu kupoly sa nachádzajú mini fotovoltaické panely, vďaka ktorým mám o svetelnú a tepelnú energiu v interiéry postarané.

Miroslav Vašek

3. roč.

Bc.

Interiérový dizajn

Dizajn

miroslav.a.vasek@gmail.com

0904206067

Ďalšie príspevky študentky*ta

Miroslav Vašek

titulka-2-ad707abf

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Ďalšie príspevky z katedry

Dizajn

Hľadáte niekoho alebo niečo?