pe/Nová realita

Nová realita = nový normál 

Nový normál sú zmeny, ktoré nás kríza v spoločnosti núti robiť. Tento termín sa spájal s finančnou krízou v rokoch 2007-2008 a teraz aj s pandémiou Covid-19. Je to niečo, čomu sa ako jednotlivci aj spoločnosť musíme prispôsobiť. „As long as the world has not found a cure or a vaccine for Covid-19, we may have to adjust to a “new normal”, meaning a new way of living and going about our lives, work and interactions with other people. Please bear in mind that we may have to live in the “new normal” for a very long time.“ (The Star, „Covid-19: What does the ‚new normal‘ mean?“)

Táto práca je spojením dvoch rozličných prístupov k jednému typu produktu.

Prvá časť práce má názov “(pe)Nová realita. Malá séria kúpeľňových predložiek na nohy, každá z iného materiálu. Cieľom bolo použiť materiál pôvodne určený na niečo iné, spoznávať jeho ďalšie použitie a využiť pritom jeho vlastnosti. Každá z nich spĺňa primárne jednu funkciu. Jedna je protišmyková, druhá dobre saje vodu a tretia je na povrchu veľmi príjemná, čím poskytuje nohám malú masáž. Predložky sú robené ručne tak, aby spĺňali kúpeľňové kritériá. Ich tvar má pripomínať škvrnu peny, ktorá nám spadne na zem pri umývaní rúk. Pri každej je využitá iná technika, ktorá ale vždy iným spôsobom kopíruje tvar povrchu mydlovej peny. Chce poukázať na skutočnosť, že sme si v tomto čase museli zvyknúť na hygienu v ešte väčšom rozsahu a dôkladnosti ako predtým.

Druhá časť má názov “Nová realita”. (Koberec; Technika: tufting)

V tejto práci som chcela zachytiť šírenie nového vírusu medzi ľuďmi pomocou tvarov a farieb. Farebné plochy znázorňujú nás a náš bežný život – každý sme v podstate žili ako sme chceli, slobodne sme chodili kam sme potrebovali ísť. Rok 2020 zmenil plány nielen nám, ale aj všetkým ľuďom po celom svete. Pandémiu, niečo nové, nepoznané, znázorňuje biely okruh, ktorý sa postupne šíri a premieňa všetko – nás, naše dni, naše plány, pocity, emócie. Nový normál sa začal medzi nás šíriť začiatkom marca a teraz na konci roku sa zdá, že sme stále iba na začiatku. Na novú realitu si ťažko zvykáme, niektorí si ju dokonca nechcú vôbec pripustiť. (Táto práca z dôvodu uzavretia školy ostala na ráme a nebolo možné ju nafotiť. Výsledná veľkosť a farebnosť koberca je taktiež dôsledkom situácie.) 

 

Petra Zelisková

4. roč.

Bc.

Ateliér textilného dizajnu

Textilná tvorba

p.zeliskova@gmail.com

421944595074

Ďalšie príspevky študentky*ta

Petra Zelisková

21A02FE9-D4B9-4726-889D-992829494BAF-07bbf52b

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?