Máme špinavú podlahu.

Máme špinavú podlahu.

Častice domáceho prachu sú vytvárané predovšetkým domácimi obyvateľmi, odpadávaním kožných buniek; časť domáceho prachu pochádza z atmosférického prachu zvonku. Pozorovanie prachových častíc v priamom slnečnom svetle môže odhaliť tvar háčika. Taktiež ho odhalí zanedbanie upratovania po dobu 4 týždňov, ak nedisponujete vhodnou metlou. Zlá metla, znamenajúc: malá, obsahujúca štetiny z nekvalitných materiálov, alebo opotrebovaná. Manipulácia s takou metlou by mohla spôsobiť zvýšenie tlaku, bolesť chrbta, hlavy  a nakoniec aj samotné rozvírenie prachu. Našu podlahu som odfotil a poslal mame.

J: „ Mama aha!“

M : „Prosím ťa Kristián, uprac si tú podlahu!“ Dodala… „Čistá podlaha, reprezentuje čistého človeka“.

V piatok v noci som prechádzal obchodnou ulicou a brodil sa odpadkami. Nikdy som nevidel tak zašpinenú mestskú časť. Hovná sa miešali s obalmi, sáčky lietali vzduchom, stekance moču sa zliepali s plastom s prachom s vlasmi s nechtami a iným biologickým odpadom. Ako môžeme dovoliť aby našu čistotu reprezentovala táto podlaha ?

Z rúk odpadá odpad a

pohľad sa odvráť,

Podlaha sprepadaná,

Smeti, má na ,

Chrbte kôš.

„Naša podlaha bola čistá akoby sa z nej dalo jesť.“ Skúsil som ju jesť… Orálne umyť. Vylízal som m² obchodnej ulici, čo tvorí 0.0012 obyvateľa a potencionálneho odpado-tvorcu. Množstvo odpadu som zaznamenal na jediné použiteľné hygienické médium, ktoré som pri sebe našiel, vreckovky.

Bytovkovú chodbu často umýva moja suseda z 3. poschodia. Vždy, keď prechádzam okolo, počas tejto jej činnosti, najradšej by som chodil po stene. Kráčam po kraji kraja, súčasne sa ospravedlňujem a cítim sa previnilo. Rovnako ma obkračovali chodci, uhýbali sa umytej podlahe, možno vlastnému bordelu. Nuž, keď odíde, prejdem sebavedomo a voľne po čerstvo umytej podlahe.

Týmto nič neriešiacim gestom poukazujem na nezmyselné rozdeľovanie zodpovednosti. Na rozličné správanie sa k interiéru, tvoriacemu obydlie, a exteriéru, ktorý paradoxne rovnako a možno ešte viac tvorí, tvoril a snáď tvoriť bude naše obydlie. Upozorňujem na banálnosť problematiky kontaminácie verejného mestského priestoru spôsobom, ktorý si asociujem s bežnými upratovacími úkonmi a so stereotypmi každodennosti.

Kristián Šmelko

1. roč.

Bc.

Prípravný kurz fotografie

Intermédiá

repcak.kristian@gmail.com

421940578540

Ďalšie príspevky študentky*ta

Kristián Šmelko

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?