OUT OF THE BLUE

Modrá predstavuje oblohu aj more a je spojená s otvorenými priestormi, slobodou, intuíciou, fantáziou, rozpínavosťou, inšpiráciou a citlivosťou. Modrá tiež predstavuje význam hĺbky, dôvery, lojality, úprimnosti, múdrosti, stability, viery, neba a inteligencie.

Modrá farba má pozitívny vplyv na myseľ a telo. Ako farba duše vyvoláva odpočinok a môže spôsobiť, že telo produkuje chemikálie, ktoré upokojujú a vyžarujú pocity pokoja. Modrá pomáha spomaľovať ľudský metabolizmus, chladí v prírode a pomáha pri rovnováhe a sebavyjadrení. Modrá je tiež látka potlačujúca chuť do jedla.
Avšak nie všetky modré sú upokojujúce a pokojné. Elektrické alebo brilantné modré sa stávajú dynamickými a dramatickými, pútavá farba, ktorá vyjadruje vzrušenie. Niektoré odtiene modrej alebo príliš veľa modrej farby sa môžu vyskytnúť ako chladné alebo nepozorné a môžu tlmiť náladu.

Modrá môže byť pevná a vytrvalá, ľahká a priateľská. Modrá sa používa na symbolizovanie zbožnosti a úprimnosti v heraldike. Modrá farba je v mnohých kultúrach významná v náboženstve, prináša mier alebo sa verí, že zadržiava zlých duchov. V Iráne je modrá farba smútku, zatiaľ čo na Západe niečo modré pri svadobnej tradícii predstavuje lásku.
Modrá farba sprostredkuje význam, dôležitosť a sebavedomie bez toho, aby sa vytvorili pochmúrne alebo zlovestné pocity. Odtiaľ pochádza modrý “power suit” a modré uniformy policajtov a hasičov. Modrá farba, považovaná za vysoko firemnú, je často spojená s inteligenciou, stabilitou, jednotou a konzervativizmom.

Príliš veľa modrej môže vyvolať pocit y melanchólie, negativity, smútku, povýšenosti a sebeckého zamerania. Príliš málo modrej vyvoláva podozrenie, depresiu, tvrdohlavosť, plachosť a nespoľahlivosť.

Modrá farba ma inšpirovala svojím veľkým kontrastom, ktorý predstavuje. Je známe, že ide o farbu, ktorá predstavuje pozitívnu aj negatívnu stránku … a toto je niečo, čo v našich životoch vidíme každý deň. Je dôležité si uvedomiť, že my ako ľudia dokážeme kontrolovať cestu nášho dňa a dokonca aj nášho života. Rovnako ako pri modrej farbe, aj my sa musíme rozhodnúť, či situácia bude predstavovať niečo pozitívne alebo negatívne. Či budeme plakať alebo sa smiať. Či chceme odísť alebo zostať. Niekedy je veľmi ťažké to urobiť a zvoliť si pozitívny význam, dokonca aj modrá nás môže ľahko ovplyvniť viac ako melancholický druh farby. Čo je tiež zaujímavé, máme veľa parafráz, ktoré obsahujú slovo modré, ale nevyhnutne nereprezentujú farbu. Vo svojej kolekcii som chcel používať modrú v zmysle sebavyjadrenia.

Výrok „out of the blue“ sa používa v súvislosti s niečím neočakávaným.

V kolekcii som chcela použiť znak zo svojej staršej kolekcie grafického dizajnu. Znak bol vytvorený v momente pokoja a predstavuje slobodu, pretože bol „vedený rukou“, vedený emóciami. Znak je ten, ktorý mi vždy pripomína, aby som nezabudla na sebavyjadrenie.

Monika Mandač

4. roč.

Bc.

Ateliér odevného dizajnu

Textilná tvorba

monikamandac@yahoo.com

0949149941

Ďalšie príspevky študentky*ta

Monika Mandač

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Ďalšie príspevky z katedry

Textilná tvorba

Hľadáte niekoho alebo niečo?