Virtuálny Šperk vo virtuálnej realite [VR]

 

Letný Prieskum 2020

 

VR Jewellery je digitálna skúsenosť zo šperku.

Ponor sa do tejto skúsenosti…

…Otvoríš oči. Máš nasadené VR okuliare. Nachádzaš sa vo vesmíre. Okolo teba sa vo vákuu vznášajú hviezdy a planéty, vibrujú hmloviny a časopriestor. Vystrieš ruku a pritiahneš k sebe galaktickú štruktúru, ktorá sa vznáša v tvojej blízkosti.

Stredom tejto galaxie je čierna diera, ktorá vibruje niekoľko parsekov nad tvojím prstom. Otáčaš svojou dlaňou a vesmírny klenot, ktorý zvieraš, kopíruje tvoj pohyb.

Po chvíli túžiš objaviť ďalšie vesmírne klenoty. Vypúšťaš galaktický šperk zo svojho zovretia a posielaš ho ďalej na cestu vesmírnym priestorom. Interakciou s vesmírom tvoríš vesmír nový, jedinečný, ten tvoj.

 

VR Jewellery je digitálny šperk.

Digitálny šperk vnímam ako novú koncepciu tohto média. Umožňuje mi rozmýšľať nekonvenčne. Na rozdiel od tradičného zlatníctva nemusím premýšľať nad technológiou výroby, použitím materiálov, nepotrebujem zlatnícku dielňu ani nástroje.

Preto aj formu šperku vnímam nekonvenčne. Uvažujem nad novými výrazovými prostriedkami, aké v médiu šperku doteraz neboli uskutočniteľné = dematerializácia, negácia technologických limitov a finančných nákladov na výrobu, popieranie reality a gravitácie, animácia a slobodná kinetika, nekonečné množstvo voľne reprodukovateľných a internetom šíriteľných kópií.

 

VR Jewellery je koncept prezentácie a predaja budúcnosti.

Nahliadnime spolu do blízkej budúcnosti, v ktorej si pred zakúpením šperku, šperk “vyskúšaš” vo Virtuálnej Realite. Prostredníctvom tejto bežne dostupnej technológie si prezrieš šperky od autorov z celého sveta priamo z pohodlia domova.

Na základe tvojho estetického zážitku a vnútornej túžby sa rozhodneš pre Ten tvoj šperk a objednáš si ho prostredníctvom VR-shopu. (VR-shop = 3D virtuálny obchod)

 

VR Jewellery je šperk pre VR sociálne siete.

Už dnes existujú sociálne siete vytvorené pre technológiu Virtuálnej Reality. V práci VR Jewellery pracujem s predpokladom rastúceho počtu užívateľov týchto next-gen sociálnych platforiem.

Tvoj “statický” profil na Facebooku, Instagrame či Google tak nahradí interaktívny virtuálny avatar, Ty. Najvýraznejším prvkom tvojho virtuálneho avatara sú tvoje ruky, ktoré ovládaš prostredníctvom ovládačov alebo vlastnej gestikulácie a snímačov.

Prirodzene, budeš túžiť po skrášlení vlastného jedinečného virtuálneho “Ja“. Digitálny šperk tak má predpoklad stať sa vyhľadávaným virtuálnym tovarom. Podobnú súvislosť môžeme vidieť na dnešných digitálnych hrách. Užívatelia / hráči sú ochotní minúť nemalé peniaze aby vlastnili tzv. ”skiny“. Pod pojmom “skin“ si môžeš predstaviť jedinečný dizajn virtuálneho predmetu (napríklad zbraní či oblečenia).

Dôvod túžby po vlastníctve jedinečných predmetov je hlboko skrytý v našej ľudskej podstate a prirodzenej motivácií odlíšiť sa, a tým nepriamo, alebo priamo vyjadriť vlastné miesto v spoločnosti. Potreba zdobiť sa je ľudstvu vlastná už od praveku, kedy sa naši predkovia zdobili kosťami zvierat, mušľami alebo inými prírodninami. Preto si myslím, že naša potreba nezmizne ani v nami vytvorených virtuálnych svetoch.

 

VR Jewellery je aplikácia vytvorená pre headset Oculus Quest v programe Unity.

Viktor Kováč

1. roč.

Mgr.

Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK

Šperk, Sklo a Keramika

viko.kovac@gmail.com

0948483885

Ďalšie príspevky študentky*ta

Viktor Kováč

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?