Wabi

spomienky na detstvo – domov – Šírava a kamene – farebné kamene – farba ako dobrá spomienka – kameň ako stavebný prvok – priestor – univerzalita – kreativita – stavanie úkrytov a bunkrov – úkryt v dome alebo na dvore – nedokonalé stavby – dôvtip – ručná práca – pretváranie charakteru priestoru – mäkkosť – čas v prírode – prírodné materiály – inšpirácia – rastlina medzi kameňmi – deky – koberce – pohodlie

 

S najväčšou pravdepodobnosťou si každý v detstve postavil bunker, pevnosť či úkryt z textílií nájdených v domácnosti. I napriek tomu, že sme mali už strechu nad hlavou a pravdepodobne svoju detskú izbu, mali sme v sebe ten chtíč postaviť si niečo malé, útulné, nedokonalé a svoje. Hranie sa v tak malom priestore má svoje čaro a dokázali sme tam stráviť hodiny. Využívali sme na to rôzne veci, len aby to držalo pokope a výsledná stavba bola možno nedokonalá a komická, ale plnila svoj účel a mala osobité čaro.

V mojej diplomovej práci som sa primárne chcela zaoberať multifunkčnosťou produktu a jeho miestom v udržateľnosti. Dnes máme v ponuke mnoho už hotových detských stanov do interiéru, ktoré však slúžia iba svojmu jednému účelu, na ktoré boli vytvorené. Akonáhle už pre dieťa stavanie úkrytov nie je podstatné, takýto stan už stráca svoj zmysel v domácnosti. Za udržateľnejší variant považujem využívanie diek v domácnosti, pretože deka môže slúžiť svojmu primárnemu účelu aj dlho po tom, čo dieťa už netúži po malom útulnom priestore. Takýmto dekám som vymyslela úchyty, ktoré uľahčujú stavbu úkrytu, ale zároveň, ak sa nepoužívajú, tak tieto úchyty nie sú prekážkou a deka môže ďalej fungovať sebe vlastným spôsobom.

Kolekciu diek dopĺňajú dva ručne tkané koberce, ktoré slúžia na vytvorenie a doplnenie pohodlného priestoru v stavbe.

Inšpiráciu na grafické návrhy čerpám z domova a mojich spomienok na detstvo. Moja domovina sa nachádza pri Zemplínskej Šírave, kde sa nachádza aj hrádza tvorená kameňmi. Je to miesto, kam som chodievala a stále chodievam často. Preto základný element pri tvorbe bol kameň – zároveň množstvo kameňov symbolizuje množstvo spomienok (zároveň aj narážka na jednoduchú veršovačku v detských kresliacich pamätníčkoch: “Do kruhu spomienok hodila kamienok…”). Týmto kameňom pridávam farebnosť, ktorá symbolizuje moje dobré spomínanie a zároveň aj určitú infantilnosť a hravosť.

Antónia Antalová

2. roč.

Mgr.

Ateliér textilného dizajnu

Textilná tvorba

tonka.antalova@gmail.com

421907504691

Ďalšie príspevky študentky*ta

Antónia Antalová

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Ďalšie príspevky z katedry

Textilná tvorba

Hľadáte niekoho alebo niečo?