Moje semestrálna práca reaguje na zadanie Metropolitného Inštitútu Bratislavy vytvoriť subtílne tienenie na Obchodnej ulici v Bratislave.
V procese konceptovania som skúmala spôsoby ako príroda pracuje a vyrába svetlo. Nadchol ma primárne proces bioluminiscencie, čo je proces pri ktorom organizmy vďaka rôznym chemickým reakciám vyžarujú svetlo. Výskyt tohto procesu ma zaujal najmä pri rôznych druhoch húb. Ich tvar, farba a pôsobenie svetla sa stali pre mňa hlavnou inšpiráciou a hlavným vizuálnym prvkom. Pracujem s organickými tvarmi, ktoré teda vznikli ako inšpirácia z húb a ku ktorým som sa dostala postupným deformovaním. Kvôli problému odlievania tvarov mám aj alternatívny modelárny prístup, kde sú tvary rozbité na menšie časti. Nie sme teda závislí od veľkosti formy, ale aj cena za formy klesá.
Samotné tiendilo sa skladá zo stojky, na ktorej sú upevnené tvary inšpirované hubami. Tieto tvary vypĺňam netkanou prievzdušnou textíliou, ktorá tvorí tieň. Tvary sú manipulovateľné – na každej stojke sú v dosiahnuteľnej výške umiestnené otočné kruhy. Tieto kruhy sú prepojené s vrchnými tvarmi a človek si tak posúvaním vie spraviť presne taký tieň, aký v ten moment potrebuje. Na týchto otočných kruhoch sú zobrazené malé modely ktoré korešpondujú s tým, ktorý vrchný kruh posúvajú – vyhýbam sa teda rôznemu textu a človek vie automaticky pochopiť, čo hýbe s čím. Aby som simulovala proces bioluminiscencie, tvary ktoré by mali byť odliate z plastu majú svietiť v tme. V modeli som to dosiahla s časťami, ktoré boli 3dtlačené už z filamentu, ktorý je fosforeskujúci, ale v reálnej veľkosti bude počas výroby primiešaný do plastu pigment, ktorý svieti v tme. Takto aj po zotmení nadobúda tienidlo novú funkciu – estetickú.
Moje riešenie považujem za veľmi flexibilné. Je diskrétne, a adapovateľné na skoro akékoľvek prostredie. Podľa tvaru miesta a podľa potreby tienenia je možné umiestniť akýkoľvek počet stojok na skoro akékoľvek miesto.
Ďalšie príspevky študentky*ta
Ďalšie príspevky z katedry