ALTARE PERSONALIS UNIVERSALIS

„APLIKOVANIE TEÓRIE KVANTOVEJ FYZIKY NA MOJU OSOBU“

HOMMAGE STANO FILKO

Vo svojej semestrálnej práci riešim problematiku blízkeho, avšak zložitého, obšírneho a intímneho zadania – môjho univerza. Nastaviť zrkadlo samému sebe nie je vždy ľahké, a preto som sa rozhodol namiesto rozpitvávania svojho vnútra, či názoru a tvorby artefaktu môjho ega, pretaviť svoju fascináciu vedou a fyzikou do objektu, zobrazujúceho aplikáciu tejto fascinácie na moju osobu.

Oltáre vždy boli súčasťou vierovyznaní, kultov a zohrávali kľúčovú úlohu v rituáloch, či sprostredkovávaní kľúčových príbehov a informácii, mainstreamovo v náboženskom kontexte, v mojom prípade osobno-fyzikálnom kontexte a v prípade Stana Filka v spoločenskom kontexte. Keď bolo určené, že objekt bude potrebné niekomu venovať, bol som si okamžite istý, že to bude Stano Filko. Okrem toho, že bol nepochybne hlavným zdrojom inšpirácie pri hľadaní formy (oltára), jeho fascinácia kozmológiou a dimenziami, ktoré významovo radil do skupín farieb, ma inšpirovali k výberu materiálov a farieb podľa významov. „Zrkadlo je symbolom prítomnosti, ukazuje nám vždy len súčasnosť. Súčasný človek vidí svoju premenu v zrkadle, nikdy nie minulosť. Každý sa v ňom vidí a nájde sa, je to prítomnosť.“ – S. Filko

S fyzikou som vyrastal, Schrodingerovu mačku som poznal skôr, než to bolo v móde a otázky reality, vesmíru a existencie si pokladám denne. Ako by to mohlo byť, vlna alebo častica, previazania situácii, čo ovplyvňuje čo…a hlavne JEDNA MOŽNOSŤ BUDE FAJN…len škoda, že sa nikdy nedozviem, ktorá to je. Pri každom rozpade každého atómu sa vetví vesmír na dva výsledky. V jednom vesmíre nám mačka prežila, v druhom je mŕtva a s tým ideme ďalej. Čo z nás robí nás? Kto sú tie nekonečné verzie nás samých, ktoré nemôžu vidieť nás, tak ako nemôžeme vidieť my ich? Majú sa horšie, či lepšie než my? V konečnom dôsledku je to jedno, lebo sa to nikdy nedozvieme. Vieme len to, že sme bezvýznamnou súčasťou nekonečna vlastných verzií, a keď sa krídla zavrú, ostane len malá zelená záložka, z diaľky kričiaca v snahe o pozornosť – som TU, som to JA, to, na čo sa práve pozeráš, som ja a môj svet.

Filip Fecko

1. roč.

Bc.

Prípravný kurz textilu

Textilná tvorba

f.fecko@chello.sk

Ďalšie príspevky študentky*ta

Filip Fecko

1

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?