FLUID

Veľmi rada dávam ľuďom priestor pre slobodu a pre plnosť expresie ich podstaty. (pokiaľ to samozrejme je v mojich silách :)) Vždy keď niečo tvorím, snažím sa tomu čo najviac priblížiť. Nie je to pre nás, ľudí, také samozrejmé – i keď by sme tomu chceli veriť. Fluidita (tekutosť, premenlivosť) – ako prijatá súčasť našej reality a identity nám to však verím, vie dovoliť. Nemusíme byť vždy rovnakí, neustále len zapadajúci do vopred pripravených škatúľ a krabíc našej rodiny, okolia, či predstáv nás samých. Schopnosť meniť sa ma celý život fascinuje. Od toho, ako som bola učená, že zmeniť názor je znak slabého charakteru (nie je, len som potrebovala ísť ďalej a rásť), cez zaťatosť v známom – pre strach z neznámeho, až po poddanie sa vánku fluidnej neistoty: že možno neviem, no pýtam sa, učím sa, neodsudzujem neznáme a hľadám pravdu. 

 

Či už ide o fluiditu názoru, vzťahov, či našej vlastnej rodovej expresie, (ktorej tekutosť zrkadlí aj táto kolekcia), verím a viem, že nás vždy môže posunúť ďalej. Byť fluidný celým svojím bytím:  prelievať sa voľne znamená slobodu.

 

Kolekcia FLUID vznika v splupráci so slovenskou značkou Buffet Clothing s využitím rôznych prístupov k upcyklácii – k procesu záchrany materiálov skôr, než sa stanú odpadom tým, že im je rôznymi tvorivými procesmi pridaná nová hodnota – zmenou strihu, vývojom nových návrhov z deadstock materiálov, alebo aplikáciou rôznych textilných techník, napr. háčkovania. Módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom na svete. Je našou zodpovednosťou – od značiek a individuálnych dizajnérov až po spotrebiteľov – minimalizovať dosah, ktorý má textil na našu planétu. Jedným zo spôsobov, ako to zmeniť, je normalizácia upcyklácie v našich tvorivých procesoch.

 

 

PHOTO: Klementína Knezlová
MUAH: Gréta Botánková
MODELS – MIX MODEL MANAGEMENT: Enola, Mykola, Michal S.
Kolekcia bola nafotená pred dielom akademického maliara Juliána Fila. Za poskytnutie priestorov ďakujeme Chemickému Ústavu Slovenskej Akadémie Vied.

Lenka Vallová

3. roč.

Bc.

Ateliér odevného dizajnu

Textilná tvorba

lenka.vallova@gmail.com

0904266956

Ďalšie príspevky študentky*ta

Lenka Vallová

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?