MAKING PEACE

Možno aj vy sa spolu so mnou (a s Paulom Gauguinom) sami seba pýtate: „Odkiaľ prichádzame? Kto sme, a kam ideme?“ Vždy som si myslela, že odpovede na tieto otázky už dávno poznám, no už známe odpovede sa za posledné mesiace stali len ďalšími a ďalšími otázkami.

Základná myšlienka tohto textilného objektu vo mne vznikla ešte minulý semester – ako reakcia na moje vnútorné prežívanie vecí, keď som sa v rámci minulo-semestrálnej práce venovala vlastnému perfekcionizmu. Tým, že som nielen vo svojej tvorbe, no aj v svojom živote dala väčší priestor nedokonalostiam, objavilo sa predo mnou nespočetné množstvo rôznych pocitov, uvedomení si a otázok, ktoré sa mi už akosi nepáčili. Zistila som, že je ešte veľmi veľa toho, čo potrebujem prijať: mnoho vecí, nad ktorými musím vyhlásiť mier.

Práve preto som svoju semestrálnu prácu pomenovala takto, MAKING PEACE. Na jednej strane pod týmto slovným spojením chápeme uzmierenie, no sloveso making zároveň dodáva dôraz výtvarnej stránke výslednej práce, naznačujúc tak proces, v ktorom som sa zatkávaním staršieho materiálu do nového snažila prijať, a až rukami vytvoriť uzmierenie, ktoré sama so svojou životnou cestou hľadám. Spravila som tak upcyklovaním mojich starších tričiek a šiat, ktoré som nafarbila a zapracovala do výsledného diela, tkaných šiat.

Mojím prvotným zámerom síce nebolo spraviť z výsledného diela odev, no myslím si, že práve takáto forma semestrálnej práce najlepšie vyjadruje myšlienku zmierenia – a tak prijatie vlastnej životnej cesty môže nastať nielen v procese tvorby, no aj v symbolickom akte oblečenia si šiat.

Pri vytváraní šiat som pracovala s úpletovou priadzou, ktorú som viazala v kombinácii plátnovej, ripsovej, keprovej a atlasovej väzby. Miestami som využila aj techniku tkania do kruhu, farebnú osnovu, tibetské uzly či uzly gördes, ktorých kombinácia vytvára pútavé kombinácie rôznych farieb a štruktúr. Sukňa má dve línie dĺžky, čo šatám dodáva veľmi zaujímavú dynamiku. Siluetu aj celkové vyznenie šiat môže zmeniť aj spôsob ich nosenia, keďže rukávy nie sú k šatám prichytené, a teda môžu fungovať aj samostatne. Farebnou kombináciou rôznych odtieňov modrej až fialovej som chcela intuitívne napodobniť pocit zmierenia a vnútorný pokoj, ktorý v nás následne nastáva. Prvky zlatej priadze celej práci dodávajú nádych nádeje, ktorá je v tomto procese veľmi potrebná – možno až nepostrádateľná.

 

Lenka Vallová

1. roč.

Bc.

Prípravný kurz textilu

Textilná tvorba

lenka.vallova@gmail.com

0904266956

Ďalšie príspevky študentky*ta

Lenka Vallová

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?