Golden ratio

Cieľom projektu bolo navrhnúť solitér a interiér v zlatom reze, kde sa jedinec môže cítiť v harmónii a v rovnováhe. Zlatý rez je súčasťou našich každodenných životov, aj keď si to nevšímame, keďže sa objavuje mnohokrát v prírode rôznymi spôsobmi. Tvar zlatej špirály je základom obrovských útvarov ako sú hurikány, víry alebo dokonca galaxie.

Ideou bolo vniesť harmóniu vody a energiu víru do interiéru, kde by sa malo všetko točiť okolo oddychu. Zariadenie interiéru bolo prispôsobené tvaru priestorov, ktoré sú navrhnuté v oblých tvaroch v zlatom reze. Keďže riešením malých bytov je otvorený priestor, oddelená je len toaleta a vstupná časť. Pri vstupnej časti je z jednej strany navrhnuté sedenie a z druhej strany úložný priestor pre uskladnenie používaných a nosných vecí, ale aj pre uskladnenie sezónneho oblečenia. V časti, kde je toaleta je zakomponovaný aj nábytok s umývadlom a pračkou a v rohoch sú poličky na uskladnenie potrebných vecí. Tieto dva priestory sú oddelené od hlavnej časti interiéru veľkými posuvnými stenami z matného skla. Dominantu interiéru tvorí centrálne umiestnená vaňa so sprchou, ktorú obklopuje číra preskelná stena a nad vaňou je presklený kruhový otvor. Práve pri centrálne umiestnenej vani sa prenáša idea víru so zlatým rezom a idea vírenia vody v priestore, ktorú som chcela vniesť do interiéru. Aby bolo cítiť vírenie v ostatných častiach priestorov a aby sa sa dosiahla harmónia a dynamika, architektúra interiéru je oblá. Súčasťou dennej zóny je kuchyňa spojená s obývačkou a knižnicou. Kuchynská linka je navrhnutá na mieru a je vybavená drezom, indukčnou doskou, rúrou a chladničkou. Pokračovaním kuchynskej linky pod oknom je stôl s barovými stoličkami a vedľa pultu je umiestnený sedací nábytok s konferenčným stolíkom. V nočnej zóne sa nachádza spálňa. Spálňa je vybavená úložnými priestormi, čiže sa v nej nachádzajú dve veľké skrine na oblečenia a veľká dvojposteľ s nočnými stolíkmi je umiestnená uprostred miestnosti pod oknom. Súčasťou spálne je aj pracovný stôl a tulivak na mešiu relaxáciu alebo čítanie. Farebnosť interiéru je z veľkej časti biela a čistá, podlaha je tmavšia kvôli dosiahnutiu kontrastu v priestore. Síta farebnosť niektorých solitérov dodáva interiéru energiu. 

Moja práca sa tiež skladá z návrhu barovej stoličky, ktorá bola inšpirovaná tvarom interiéru. Solitér má čisté a jednoduché línie, zaoblené plochy, hrany a dodáva pocit dynamiky. Barová stolička je navrhnutá z dreveného matieriálu a skladá sa z dvoch častí. Prvá časť je poohýbaná a druhá časť je vsunutá do prvej, tým sa vytvára aj opierka stoličky. Kovový detail dodáva stoličke stabilitu a súčasne vytvára aj komfortnú podperu pre nohy. Voľba farby finálneho dokončenia dokáže vyhovieť potrebám rôznorodých interiérov.

Bc. Veronika Pintérová

1. roč.

Mgr.

Aletiér intriérového dizajnu

Dizajn

veronikapinterova1997@gmail.com

0911291352

Ďalšie príspevky študentky*ta

Bc. Veronika Pintérová

2-5b453dc9

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?