Surové sklo

SUROVÉ SKLO

Cieľom diplomovej práce s názvom „Surové sklo“ bolo nadviazať na doterajší autorský výskum realizovaný počas štúdia, v ktorom som sa ja ako autor venoval hľadaniu možností, ktoré ponúka stroj, diamantová píla, pri jej  experimentálnom použití na dekorovanie úžitkového skla.

Diamantová píla bola  pôvodne skonštruovaná pre potreby stavebníctva na  efektívne rezanie stavebného materiálu, avšak vďaka postupnému vývoju rezného kotúča si  našla svoje uplatnenie aj pri spracovaní skla,  kde sa ale používa  rovnako iba na odoberanie prebytočného materiálu. V kontexte sklárskej výroby hovoríme o tzv. prvotnom opracovaní sklárskeho výrobku, ktorý býva následne ďalej opracovaný inými zušľachťovacími sklárskymi technológiami, medzi ktoré patrí aj dekoratívne brúsenie štandardne  realizované pomocou guličského stroja.

Experimentálne využitie píly ako stroja na dekorovanie skla ma doviedlo ku novým jedinečným  typom „rezaného“ dekoru,  ktorý je  akousi „surovejšou“ alternatívou voči tradičným dekoratívnym výbrusom, ktoré majú v oblasti strednej Európy silnú tradíciu.

Autor fotografií: Lukáš Moravský

Igor Kováč

2. roč.

Mgr.

Ateliér Sklo

Šperk, Sklo a Keramika

igorkovac.glass@gmail.com

421911937788

Ďalšie príspevky študentky*ta

Igor Kováč

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?