Monolit

Témou bola transformácia dát. Ako vstupné dáta som si zvolila články z konšpiračných časopisov ako Zem&Vek, prehovory politikov, rôzne takzvané “ženské” magazíny a bulvár. Na zozbieraných dátach som následne natrénovala neurónovú sieť GPT-2. 

Vďaka tejto umelej inteligencii vedú dva charaktery-monolity dialóg. 

Mojim zámerom pri tejto inštalácii bolo vytvoriť poetickú scenériu ďalekej budúcnosti dávno po zániku našej civilizácie a tieto archeologické nálezy, monolity sú tým, čo po nás ostalo. Chcela som tu poukázať na určitú diskrepanciu medzi tým, ako rýchlo napredujeme čo sa týka technológií, no po tej ľudskej stránke to naopak trochu zaostáva. Stačí keď sa pozrieme na chaos za posledné dva roky – nielen zo strany politikov, ale aj “obyčajných” ľudí… Je absurdné, ako sú ľudia schopní štvať sa navzájom proti sebe, riešiť hlúposti, popierať existenciu pandémie a klimatickej krízy a doťahovať sa o moc a peniaze. Obzvlášť v dobe, kedy by sme mali držať spolu. 

Dialóg, ktorý vedú to odzrkadľuje – môže sa zdať, že sa rozprávajú, lenže ani jeden toho druhého nepočúva, občas si skáču do reči a každý si rozpráva vlastnú pravdu bez záujmu vypočuť si argumenty toho druhého a zamyslieť sa nad tým. Chýba tu porozumenie alebo priamo ochota porozumieť. Takýmto tempom sme na najlepšej ceste k tomu, aby sme viedli tento nezmyselný polo-dialóg stále dookola ešte aj potom, čo sa z nášho sveta stane neobývateľná pustatina. 

 

(odporúčam pozerať so sluchátkami)

Petra Kořenková

1. roč.

Bc.

Digitálne umenia

Digitálne umenia

ppkorenkova@gmail.com

Ďalšie príspevky študentky*ta

Petra Kořenková

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?