Dýchanie môže zabíjať

“Air pollution is the new tabacco”  – director of the World Health Organization, Tedros Adhanom Ghebreyesus, PhD

Projekt s názvom Dýchanie môže zabíjať predstavuje prenosný merač kvality ovzdušia. Toto zariadenie okrem merania hodnôt častíc PM2.5 porovnáva znečistenie ovzdušia k fajčeniu cigariet. 

Celková iniciatíva projektu vznikla kvôli problému znečistenia ovzdušia v našom okolí. Dennodenne dýchame vzduch bez toho, aby sme vedeli na koľko sú bezpečné jeho hodnoty a jeho možné riziká na naše zdravie. Je to problematika, ktorej nevenujeme až tak pozornosti, keďže PM2.5 častice sú neviditeľné látky nachádzajúc sa v ovzduší. Projekt je však koncipovaný k ekvivalentu fajčenia, keďže tabak ma veľmi podobné účinky na zdraví ako znečistenie ovzdušia a jeho vplyv každý dobre poznáme. 

Finálny produkt je prenosné zariadenie, ktorý obsahuje senzor na merane nebezpečných a škodlivých častíc PM2.5 v reálnom čase. Navyše je možné vidieť, koľko cigariet by ste vyfajčili za deň na danom mieste. Dizajn produktu predstavuje samotnú krabičku od cigariet, na ktorej sú zobrazené varovania a informačné odkazy vplyvu častíc PM na naše zdravie. V rámci projektu sa zrealizovali aj rôzne infografiky pre lepšie pochopenie problému a vizuaizácie nameraných hodnôt. 

Diana Mrázová

1. roč.

Mgr.

Ateliér multimédií

Vizuálna komunikácia

dida.mrazova@gmail.com

0908888862

Ďalšie príspevky študentky*ta

Diana Mrázová

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?