Príbor - Stolovanie

Zimný Prieskum 2017

Téma Príbor / Stolovanie je jednou z dizajnérskych výziev v ateliéri Šperk. Zadaním bolo vytvorenie siedmych prototypov = lyžica a vidlička, nôž, dezertná lyžica a vidlička, stojan na príbor a obruč na servítok.

Príbor je predĺženou rukou osoby, ktorá ho drží. Lyžica, vidlička a nôž, ktoré dnes pokladáme za samozrejmosť, vznikali storočia už od praveku v najrôznejších verziách.

Lyžica naberá, plní, udržuje zväčša tekutú stravu; kopíruje tvar spojených dlaní, mušle, zvieracieho rohu alebo lebky. Vidlička bodá, prepichuje; napodobňuje prsty zvierajúce potravu. Nôž rozdeľuje a reže; kopíruje zuby, zabrúsený kameň, neskôr bronzovú čepeľ.

V mojej realizácii študujem proporcie ľudskej ruky (rameno-paža-dlaň), ktoré následne vkladám do tvaroslovia príboru; príbor sa stáva predĺženou rukou ruky osoby, ktorá ho drží.

Práca je realizovaná klasickými zlatníckymi technikami z mosadzného plechu a rúrok. Materiál mosadz je nevhodný pre kontakt s jedlom. Celá práca je iba prototypom pre možný ďalší výrobný proces.

Viktor Kováč

3. roč.

Bc.

Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK

Šperk, Sklo a Keramika

viko.kovac@gmail.com

0948483885

Ďalšie príspevky študentky*ta

Viktor Kováč

1

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?