Sick World - Aura vzácnosti

Letný Prieskum 2018

Téma Aura vzácnosti s mojím autorským podtitulom Sick World ma ako autora definovala na pomerne dlhé obdobie v štúdiu i tvorbe. V tomto období v mojej tvorbe výrazne dominuje kresba. Kreslím a realizujem šperky pod pseudonymom Sicktorko, ktorý používam dodnes. Sicktorko = Sick + Viktor + Ko(váč).

Auru vzácnosti nevnímam ako pozitívnu či negatívnu vlastnosť. Vzácnosť vnímam ako schopnosť uchopiť zmysly diváka, otvoriť dialóg, vyvolať vôľu u diváka a nechať na seba vplývať jej auru, napriek obsahu, ktorý vyjadruje.

V téme Aura vzácnosti opisujem degradáciu ľudskej duše a spoločnosti. Pripisujem jej veľmi čistú formu, aby som vytvoril čo najsilnejší kontrast, ktorý vyvolá v divákovi zvláštnu vôľu a ochotu nechať na seba vplývať jej auru. Hra kontrastov je veľmi dôležitým prvkom celej kolekcie.

V intuitívnych kresbách rozprávam príbehy o našich démonoch, závisti, závislostiach a chorobách našej duše. Identifikujem sa s témami, ktoré opisujem. Kresby tvorím bez prvotného plánu; premýšľam nad problematikou a suverénne kreslím fixkou na prázdny papier.

Moje myšlienky kreslím a kresby leptám do kovu (mosadz). Vzniknuté ryhy v kove vypĺňam farebnými pigmentmi. Tvary spájam do celkov a oddeľujem ich akrylovými doskami, vzniká hĺbka. Šperky leštím na vysokú úroveň. Výsledkom je kolekcia Sick World, ktorá láka oko diváka napriek obsahu, ktorý vyjadruje.

Túto skutočnosť vnímam ako Auru vzácnosti zrealizovanej práce.

Viktor Kováč

3. roč.

Bc.

Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK

Šperk, Sklo a Keramika

viko.kovac@gmail.com

0948483885

Ďalšie príspevky študentky*ta

Viktor Kováč

,

práce je možné prihlásiť dodatočne na všetky prieskumy

🟢

Hľadáte niekoho alebo niečo?